Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

GMINA MIŁKI
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2009-10-30 10:17:15 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Wizytówka Gminy

Miło jest nam gościć w naszym serwisie Gminy Miłki. Strona ta powstała z myślą o tych wszystkich, którzy kontaktują się z nami niemal codziennie - jako swoiste medium komunikacyjne, a także z myślą o tych wszystkich, którzy będą chcieli nas odwiedzić w przyszłości. Przygotowujemy także tą stronę dla tych, którzy jeszcze nie nie są zdecydowani... dokąd skierować kroki w swojej podróży. Pragniemy Państwu przybliżyć ten niezwykle malowniczy zakątek Polski ukazując jego zalety i niewątpliwe atuty, które nie tylko wytrawni znawcy są w stanie ocenić i docenić.

W naszych planach jest promowanie wszystkich podmiotów z terenu naszej gminy, wszystkimi dostępnymi środkami audio-wizualnymi. W ten sposób będziemy mogli wykorzystywać możliwości jakie daje dzisiejsza technologia a także na bieżąco informować Państwa o tym, co istotnego dzieje się na naszym terenie oraz podpatrywać to, co warto jeszcze zobaczyć...

Serwis jest tworzony zgodnie z zasadą: „Każdy znajdzie tu coś dla siebie...”

Gmina Miłki leży w obrębie Wielkich Jezior Mazurskich, na południe od Giżycka. Od strony północno-zachodniej jej granice wytyczają jeziora Niegocin, Boczne i Jagodne, południowa część to przede wszystkim lasy. Powierzchnia gminy wynosi niespełna 170 km kw., z czego 23 km kw. stanowią jeziora i 17 km kw. - lasy. Niewątpliwym walorem gminy sa przede wszystkim przepiękne pagórkowate tereny z wąskimi, rynnowymi jeziorami tworzącymi szlak: Wojnowo-Buwełno-Ublik Mały (tzw. Zielone Jezioro) z malowniczo położonymi nad nimi miejscowościami: Kleszczewem, Marcinową Wolą, Wyszowatem czy Konopkami Wielkimi. Dziewicze Bagna Nietlickie i zanikające jezioro Wąż stanowią ostoję dzikiej zwierzyny i ptactwa. Nad małymi, położonymi wśród lasów jeziorami w okolicach Bielskich i Danowa można znaleźć ciszę i spokój.
Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku posiada miejscowość letniskowa Rydzewo i położone nieopodal Jagodne Wielkie i Jagodne Małe. Walory te predestynują Miłki do wypoczynku, nie tylko wakacyjnego. Tu można złowić taaaaaaką rybę, nazbierać smacznych grzybów, pojeździć konno, poobserwować przyrodę w jej naturalnym kształcie. To właśnie w Miłkach znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Warmii i Mazurach pochodzący z XV wieku i niewiele od niego młodszy kościół w Rydzewie. Tu w Paprotkach można zobaczyć mogiły Jaćwingów sprzed kilku tysięcy lat, a w wielu miejscowościach ogarnia człowieka zaduma na małych, prawie stuletnich cmentarzach. Gmina Miłki posiada sieć dróg umożliwiających łatwy dojazd do wszystkich miejscowości, funkcjonują tu takie instytucje, jak Urząd Gminy, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Bank Spółdzielczy, Ośrodek Zdrowia, urzędy pocztowe, sieć sklepów, bogaty wybór pól namiotowych i campingi.

 Gmina w liczbach

 

Powierzchnia [km2]

169,59

Powierzchnia wód [km2]

27,55

Powierzchnia lasów [km2]

18,67

Powierzchnia bez lasów i wód [km2]

123,37

% pow. bez wód i lasów

73

Ludność

4108

% obszaru zwodociągowanego

80,59

% obszaru skanalizowanego

47,73

 

(Dane pochodzą z GUS: 2003 roku)

GMINA Powierzchnia km2 Powierzchnia wód Powierzchnia lasów Powierzchnia bez lasów i wód km2 % pow. bez wód i lasów Ludność % obszaru zwodociągowanego % obszaru skanalizowanego GMINA
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Miłki 169,59 27,55 18,67 123,37 73% 4108 80,59 47,73 Miłki